Du er her: Hjem > Bestyrelsen > Onsdags-nyt-2026 > Onsdags-nyt Maj

Onsdags-nyt Maj

Denne side indeholder referater fra formandensorienteringer onsdag morgen kl. 9,30


Video 2000 – Morgen Nyt: Onsdag d. 27.05.2026

Lise fortalte at hun havde været til et "Tovholder møde" her i "Huset", nyt herfra var bl.a. at det pr. 24.09.2026 skifter navn fra "Klostergade Centret" til
"Huset Klostergade"
Hvorfor ? - men  vend jer til det!

Der blev der også drøftet problemerne omkring opvaskemaskinerne , konklusionen blev, at det måtte vi klare pr. konduite! - -

Lise og Ib har været på en kursus i IT-sikkerhed. I vil få et referat herfra efter sommerferien.
Næste onsdag giver Lise brød til kaffen. Til gengæld kommer hun ikke om 14 dage - der efterlyses en ordfører til at tage over. Bitten klarer dette.
Frede, som normale kommer på Fredagsholdet, glædede os i dag med hans tilstedeværelse. Han viste fotos fra et besøg på Godsbane området. Spændende at se hvad det efterhånden har udviklet sig til. Bare mange flere at klubbens medlemmer ville dukke op og vise deres produktioner. Tak til Frede, og til I andre - kom nu ud af kusken! Men husk lige at aftale det med Lise.
Under Kjelds filmfremvisning fik vi set hvorfor han ikke, på grund af manglende lyd, kunne vise filmen i sidste uge. Det var bare et klik på lyd ikonet i bunden af skærmen, og så en prik der blev løftet lidt! Så let. Herefter tog Kjeld os med på en tur rundt på Aarhus Ø, en film der var laver på grundlag af materiale, hentet fra nettet og blandet med egne optagelser. Se det var da relevant. Tak Kjeld.
 Og så en servicemeddelelse fra Kjeld - klik på "Tilbud fra Kjeld" i højre margen på denne hjemmeside.

Og så lige - husk at se på forsiden af denne hjemmeside:

KLOSTERGADE SPÆRRET FOR BILTRAFIK I PERIODEN:
1-12 JUNI !

Tak for i dag

Ib


Video 2000 – Morgen Nyt: Onsdag d. 20.05.2026

 

Mødet startede med at Lise bød velkommen til et nyt medlem, Steen Rudolph, velkommen til Steen fra os alle!
Udflugten til "Hjarl Hede" på næste onsdag er AFLYST på grund af manglende tilmeldelser. Vi håber at kunne gennemføre en udflugt i efteråret 2026 i stedet for.
Besøget i Filmbyen, hvor vi bl.a. skal se de optagelser filmholdet herfra lavede i vinter om Klostergade Centret, med speciel fokus på os, er blevet udsat p.g.a. sygdom. Vi vender tilbage når vi har en ny dato.
Med henvisning til sidste uges snak om at oprette grupper der sammen laver video og/eller foto indslag, her efterlyste Poul Borup medlemmer der var interesseret, flere gav udtryk for at de gerne vil være med, så nu må de samle sig, og komme i gang, så glæder vi os til at se resultater.
Mogens viste på hans mobiltelefon, som han castede op på TV skærmen, hvordan man kan redigere billeder, optaget på telefonen. Han kom omkring mange kroge, og gav os en god indføring i dette emne - Tak Mogens.

 

Herefter spredes vi for at arbejde og bestyrelsen gik til et bestyrelsesmøde inde i det lille mødelokale.

 

Og så blev det tid for Lise og undertegnede til at tage ud til det kursus vi følger om IT-sikkerhed, herfra et referat en anden dag.

 

Tak for i dag

Ib


Video 2000 – Morgen Nyt: Onsdag d. 13.05.2026

 

Kl. 9.30 åbnede Bitten dagen møde.
 

Bitten var mødeleder som følge af at Formanden Lise samt Ib var fraværende, begge deltog i EDB kursus for Video 2000.

Der var ankommet et nyt medlem Steen Rudolph som blev budt velkommen og senere rundvist i lokalerne af Bitten.
 

Frede fra Fredagsholdet fremviste to slides show, med gode billeder optaget i Sydhavnen og i Mølleparken / Vestergade kvarteret. Show ét havde en med forklaring om at Frede havde fået en besked om at få rørt sine ben.
 

Poul Borup havde et kort indlæg med ideen om at der blev optaget forskellige videoer af medlemmerne som blev samlet i fælles base for senere at blive redigeret og sammenklippet til en fælles video. Alt sammen optaget og redigeret hovedsageligt på mobiltelefon.
 

Mogens ville næste onsdag fremvise hvordan han redigerede sine videoer på hans mobiltelefon

Bitten medbragt en dejlig kage til kaffen, -- Den var Go!
 

Referent

Bent Vagn

 

Fra Poul Borup har vi efterfølgende modtaget nedenstående. Læs det, så er du klar til at diskutere det på onsdag d. 20.05.!

 

Poul oplyste de fremmødte om, at Video2000 er truet på sin eksistens, fordi mobiltelefonen har DISRUPTET videokameraer Alle har mobiltelefoner. Med dem kan man optage videoer, og man kan redigere disse (ALTID NØDVENDIGT som seriøs videofreak) på mobilen.

 

Mange bruger kun mobiltelefonen til samtaler og beskeder, som dækker deres behov.

 

De kan selvfølgelig så nyde videofreakernes aktiviteter.

 

Poul søger respons på sine forslag fra de, som i en gruppe, vil finde det interessant, at optage videoer og dele deres assets og redigere dem på mobilen med andre, så vi kan fortsætte som 'videoklub'.

 

Han gav mange eksempler på aktiviteter, som en sådan gruppe kunne udøve. F.eks. optagelser på Århus Ø*.

 

Han afsluttede med: 'Spændende om det ender med ingenting'?

 

obs.: Der var ingen, der meldte sig med interesse! Læg mærke til (!).

 

*) Kjeld så sit snit til, at vise en ny video (ikke optaget på mobiltelefon). Den viste i øvrigt så tydeligt, at en god hobbyvideo består af 50 % billede og 50 % lyd. Et problem var, at lydsporet ikke fungerede, så vi kun SÅ videoens billeder.

 

Det var ikke en god oplevelse. Poul syntes, at det var RIN valgte billede-motiver.

 

I øvrigt var det mobil ideer uvedkommende, så deltagerne sivede langsomt af sted til deres Midttrafik busser.

 

På onsdag den 20.ds. efterlyses, fra andre Video2000 medlemmer, forslag til aktivitet.

 

Info fra Poul


Video 2000 – Morgen Nyt: Onsdag d. 6.05.2026

God morgen alle sammen

Lise lagde ud med at fortælle at der i sidste uge blev indleveret 12 VHS-bånd som vi skulle overspille. Dem tog Harald med hjem, og er nu kommet med dem igen, færdigindspillet. Jeg har nu, inden vi startede på denne morgenorientering, flyttet dem over på et USB-stick og udskrevet en faktura, ligesom jeg har sendt en sms til kunden af det er klar til afhentning. Dette er nu sket efter de fleste af jeg var gået for i dag. Det var da en hurtig ekspedition. Tak til Harald.

Udflugten til Jarl Hede den 27. maj. Der er p.t. kun 9 der har tilmeldt sig,  forhåbentlig kommer flere til, ellers må vi aflyse turen. Det vil da være ærgerligt.

Under den almindelige småsnak blev der udtrykt utilfredshed med at vi hver gang skal se Kjelds private rejsefilm. Er der ikke nogle af medlemmerne der ligger inde med noget der er mere relevant at se? Gå hjem og se i gemmerne og udfordre så Kjeld med nogle gode videoer!

Der kom også under denne snak forslag til at nogle samler sig i smågrupper og laver forskellige projekter, som f.eks.  Harald tidligere har gjort. Vi husker vist alle "Den skjulte hjemmehjælper"! Lise vil prøve at sætte gang i noget sådant, vi hører nærmere.

Så blev det Kjelds tur. I dag havde han åbenbart lært noget om at komme med noget relevant. Han viste to små film, bl.a. en fra "5 maj i Mindelunden på Skæring Hede", se den her:
             4. maj aften 2026 | Videos & Movies on Vimeo

Se det var da relevant. Tak Kjeld

Ib

 

CVR-nr: 36161566
 
Se klubbens idegrundlag her!
  
 
ChatGPT - en nøgle til AI:
fild linket på siden: Links
 

KONTINGENT:
Penge-kiste.gif
Klik på kisten
og læs reglerne for kontingentindbetaling!
 
CVR-nr: 36161566
 
Se klubbens idegrundlag her!
  
 
ChatGPT - en nøgle til AI:
fild linket på siden: Links
 

KONTINGENT:
Penge-kiste.gif
Klik på kisten
og læs reglerne for kontingentindbetaling!